پیشخوان مجوزهای کشور پیشخوان مجوزهای کشور پیشخوان مجوزهای کشور پیشخوان مجوزهای کشور

پیشخوان مجوزهای کشور

بسمه تعالی

آئین نامه داخلی و ضوابط خاص اتحادیه صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان  شهرستان تبریز

 

     دراجرای ماده 8 موضوع ماده 12 قانون نظان صنفی  بدینوسیله ضوابط  خاص این اتحادیه برای صدور پروانه کسب بشرح زیر تعیین میگردد:

1-فرد صنفی هر شخص حقیقی یا حقوقی که در یکی از رسته های تحت پوشش زیر فعالیت صنفی انجام دهد به عنوان فرد صنفی تحت پوشش این اتحادیه شناخته شده و در صورت دارابودن شرایط و مدارک زیر و با رعایت قوانین و مقررات صنفی –انتظامی-بهداشتی-ایمنی –حفاظت فنی و زیبا سازی محیط کار و دستورالعمل های مربوطه و رعایت کامل اصول اخلاقی و شرعی از سوی مراجع قانونی ذیربط اقدام به تشکیل پرونده و اخذ پروانه کسب موقت یکساله یا پنج ساله از این اتحادیه اقدام نماید.

2-رسته های شغلی تحت پوشش این اتحادیه :

[900112] باز کردن لوله و فاضلاب

[453115] لوله کشی آب و فاضلاب ، لوله کشی گاز ، لوله کشی شوفاژ و نصب و تعمیر لوازم حرارت مرکزی

[291211]  تولید و تعمیر انواع پمپ ، موتور پمپ ، سوپاپ ، شیر و لوازم یدکی آن

 [453113] لوله بازکنی و تشخیص ترکیدگی لوله

[514523] عمده فروشی لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم یدکی آن

[523441] خرده فروشی لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم یدکی آن

[453111] لوله کشی آب و فاضلاب

[523876] خرده فروشی گازهای ایمنی

[453112] لوله کشی گاز و نصب لوازم گاز سوز

[523827] خرده فروشی لباس و لوازم ایمنی کار

 

3-شرایط فردی و عمومی و اختصاصی متقاضی:

سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی یا سایر صلح نامه و یا (اجاره نامه عادی دارای اعتبار زمانی با ارائه تعهدات محضری)

گواهی اداره مالیاتی

گواهی گذراندن  دوره های آموزشی  مرتبط  از مرکز آموزش اتاق اصناف (افراد با بیش از هفتاد سال سن از گذراندن دوره های فوق معاف می باشند)

تصویر کامل شناسنامه و کارت ملی برای اتباع ایرانی و گذرنامه و پروانه کار و اقامت معتبر برای اتباع خارجی

تصویر کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم یا پزشکی برای آقایان کمتر از پنجاه سال سن(و دفترچه آماده خدمت بدون مهر غیبت یا گواهی اشتغال به تحصیل برای متقاضیان پروانه کسب موقت یکساله)

عکس 4*3 جدید 12 قطعه

کارت معاینه پزشکی و گواهی صلاحیت بهداشتی از مراکز بهداشتی درمانی (برای صنوف مشمول)

گواهی صلاحیت فردی –انتظامی و ترافیکی از نیروی انتظامی.

پروانه تخصصی و فنی یا دیپلم فنی یا مدارک تحصیلی بالاتر مرتبط یا حضور یک نفر واجد شرایط فوق شاغل در واحد صنفی (برای صنوف مشمول)

داشتن مدرک تحصیلی مرتبط (برای صنوف مشمول)

درصورت تغییر شغل  و تغییر مکان مراتب را به اتحادیه کتبا اطلاع دهد.

رضایت نامه محضری سایر شرکاء برای صدور پروانه کسب بنام یکی از شرکاء (برای مشارکتهای مدنی)

معرفی نامه نماینده هیئت مدیره (مدیرعامل )برای صدور پروانه کسب بنام وی بهمراه تصویر اساسنامه و آگهی روزنامه رسمی ثبت شرکت(برای اشخاص حقوقی)

متقاضی  پروانه کسب باید به سامانه صدور پروانه کسب این اتحادیه مراجعه و تقاضای خود را ثبت و نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام نماید.

ارائه نتیجه استعلام های مورد نیاز از دستگاههای استعلام شونده با معرفی این اتحادیه متعهد به فروش کالا و خدمات در زمینه رسته مربوط و عدم تداخل صنفی

اخذ مجوز از اتحادیه در صورت خدمات رسانی به منازل

پرداخت مبلغ ورودیه به اتحادیه هنگام تشکیل پرونده و پرداخت حق عضویت سالانه

 

4- شرایط مکانی و مساحت واحد صنفی متقاضی :

تجهیز بودن واحد صنفی به دستگاه کارت خوان ترازوی و صندوق دیجیتال و ابزار کار مرتبط (برای صنوف مربوطه)

صدور پروانه کسب برای اماکن تجاری-اداری یا کارگاهی بلامانع میباشد.

 

با توجه به حساسیت رسته های تحت پوشش این اتحادیه  و بنا به کارشناسی چند دوره ای و تجربه بدست آمده موارد زیر جهت ساماندهی اعضا این اتحادیه الزامی میباشد.

 

  • تعیین درجه صنفی در کلیه رسته ها با در نظر گرفتن هیئت مدیره ی اتحادیه صورت میگیرد.
  • بدلیل حساسیت زمانی و کثرت اعضا کلیه اطلاع رسانی و پیامها از طریق پیامک و درج در سایت اعلام میگردد.
  • حق عضویت سالانه طبق تصویب و تفکیک درجات صنفی از سوی اتاق اصناف استان و جهت سال 96 بصورت زیر میباشد و قابل ذکر است افزایش حق عضویت جهت هرسال از سوی اتاق اصناف صورت میگیرد.

       1-درجه ممتاز:000/000/6ریال

        2-درجه یک:000/000/4ریال

       3- درجه دو:000/000/3ریال

        4- درجه سوم:000/000/2ریال

فصل اول مربوط به رسته های : ( 453111-453115- 453113-523441)  لوله کشی آب سردو گرم -لوله کشی آب و فاضلاب ، لوله کشی گاز ، لوله کشی شوفاژ و نصب و تعمیر لوازم حرارت مرکزی خرده فروشی لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم یدکی آن-لوله بازکنی و تشخیص ترکیدگی لوله

 فصل دوم مربوط به رسته  : لوله کشی گاز و نصب لوازم گاز سوز ( 453112 )

 فصل سوم مربوط به رسته های : آئین نامه شارژ کپسول  و ایمنی فروش ( 523876-523827)

فصل اول : لوله کشی آب سردو گرم لوله کشی شوفاژ و نصب و تعمیر لوازم حرارت مرکزی٬نصب و تعمیر لوازم گازسوز

ماده 1 : فرد صنفی در این اتحادیه به فردی اطلاق می شود که طبق قانون نظام صنفی ، آئین نامه اجرایی ضوایط صدور پروانه کسب و رعایت این ضوابط خاص با تحصیل پروانه کسب محل کسب مناسبی جهت یکی از رسته های تحت پوشش این اتحادیه دایر نموده و با قبول مسئولیت ، شخصا ً یابه وسیله مباشر واجد شرایط در محل مزبوربه فعالیت صنفی اشتغال ورزد.

ماده 2 :کلیه دارندگان پروانه کسب موظف به رعایت قانون نظام صنفی می باشد.

ماده 3: درج قیمت و صدور فاکتور برای همه افراد صنفی اعم از فروشندگان و ارائه کنندگان خدمات الزامی است .

ماده 4 : واحد های دارای پروانه باید افراد دارای کارت شناسایی فنی از اتحادیه را به درخواست کنندگان خدمات معرفی نمایند.

ماده 5: واحد های صنفی می توانند هر چند نفر افراد فنی را به اتحادیه معرفی نمایند و بعد از دریافت کارت مهارت فنی آنها را به کار گرفته و به مشتریان خود معرفی نمایند.با توجه به اینکه دریافت کنندگان کارت از نظر فنی و صلاحیت و غیره از طرف سازمانهای زیربط بررسی می شوند لذا برای واحد های صنفی هیچ مسئولیتی ایجاد  نمی کند .

ماده 6 : رعایت شئونات اسلامی و اجتماعی برای مدیریت واحد های صنفی و کلیه افراد شاغل در آن واحد اعم از پوشش لباس یا آرایش و مو الزامی است .

ماده 7 : کلیه نمایندگی های فروش در قبال محصولات فروخته شده مسئول هستند و عنوان کردن اینکه ما نمایندگی فروش هستیم و نماینده خدمات نیستیم وجهه قانونی نداشته و قابل قبول نیست .

ماده 8 : شخص نماینده موظف است زمان عقد قرارداد نمایندگی هر محصول تاسیسات ، فرد یا افرادی را جهت دریافت کارت فنی در رسته نمایندگی خود به اتحادیه معرفی نماید و بعد از دریافت کارت مهارت کلیه خدمات آن کالار ا به ایشان محول نموده و با یک قرارداد قانونی ایشان را در قبال خدمات ارائه شده مسئول کرده و پاسخ گو نماید.

ماده 9 : اگر شرکت وارد کننده و یا تولید کننده داخلی خود راساً اقدام به نمایندگی خدمات اقدام نماید باید مدیرنمایندگی را به اتحادیه معرفی کند و بعد از تعیین صلاحیت با ایشان قرارداد بندد در غیر این صورت ایجاد نمایندگی تخلف محسوب شده و اتحادیه اقدام به جلوگیری فعالیت آن نمایندگی از طریق قانونی خواهد کرد.

ماده 10 : فردی که نمایندگی یکی از شرکت های وارد کننده و داخلی را دائر می کنند ضمن اینکه خودش باید صلاحیت داشته باشد تمام افراد ی که برای انجام کارهای فنی به مشتریان معرفی می نماید نیز به اتحادیه معرفی و بعد از دریافت کارت مهارت فنی از اتحادیه مشغول شوند در غیر این صورت تخلف محسوب شده و هرگونه مسئولیت قانونی بعدی بعهده مدیر نمایندگی می باشد .

ماده 11 : تعیین نرخ خدمات بعد از کارشناسی از طرف اتحادیه و تصویب آن در کمسیون در هر رسته اعلام خواهد شد تعیین نرخ خدمات از طرف شرکت وارد کننده یا تولید کننده و نمایندگی به لحاظ موقعیت جغرافیایی وجهه قانونی ندارد.

ماده 12 : نمایندگی فروش و یا خدمات برای تامین قطعه پیش بینی های لازم را در زمان مناسب باید انجام دهد در زمان گارانتی هر دستگاه دارای گارانتی تامین قطعه و تعویض آن بنا به حساسیت و ضرورت فصلی مخصوصا ً دستگاههای حرارتی مانند پکیج و آبگرمکن و غیره در عرض 12 ساعت باید انجام شود و عنوان کردن موجود نبودن قطعه یا نرسیدن آن ، در راه بودن ، ندادن قطعه از طریق شرکت وارد کننده یا تولید کننده غیر قابل قبول بوده و سهل انگاری در ارائه خدمات و تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

ماده 13 : اتحادیه طبق قانون نظام صنفی تعریف حریم برای واحد های صنفی را به مصلحت و رعایت شهروندان معلق نگه داشته و اجرا

نمی کند و هر زمان از طرف هئیت مدیره لازم و ضروری تشخیص داده شود می توان آن را تعریف وبعد از تصویب اجرا کند.

ماده 14 :تعریف سود برای فروشندگان درانواع کالا توسط کمسیون تنظیم بازار اعلام می شودو لازم الاجراست و تخطی از آن تخلف محسوب می شود.

ماده 15 : به طوری که کلیه هزینه های اتحادیه از طریق دریافت حق عضویت از اعضای آن تأمین می شود و مبلغ آن طبق قانون هرساله توسط هئیت مدیره در بودجه آن سال برآورد و بعد از تصویب کمسیون مربوطه در اتاق اصناف اجرا می شود اعضا موظف است با مراجعه به اتحادیه طبق جدول درجه صنفی مبلغ حق عضویت خود را توسط دستگاه کارت خوان به حساب اتحادیه واریز و رسید دریافت نمایدو یا با مراجعه به یکی از شعب بانک ملت به شماره حساب اتحادیه81/ 19908650 واریز و رسید آن را جهت درج در پرونده به اتحادیه تحویل نموده و دفترچه عضویت خود را تمدید کند.کلیه افرادی که از پرداخت حق عضویت به هر نحو خوداری کرده و با اتحادیه همکاری ننماید از کلیه امتیازات و ارائه خدمات از طرف اتحادیه محروم خواهد بود و طبق ماده 28 قانون نظام صنفی با ایشان رفتار خواهد شد.

ماده 16 : عدم اعتنا به دعوت اتحادیه چه مواردی که در شورای حل اختلاف مطرح می شود و یا هر موردی دیگر بی اعتنایی به قانون نظام صنفی و آئین نامه داخلی اتحادیه محسوب شده و پیگرد قانونی از طریق سازمانهای زیربط را دارد.

ماده 17: افراد صنفی در هیچ یک از رسته های صنفی حق تبلیغ غیر واقعی ندارد هر کالایی که به نام کشوری یا مارکی به فروش      می رسد باید مستند داشته باشد در صورت مشاهده شکایت ، افراد متخلف به سازمان قضایی معرفی خواهد شد.

ماده 18 : با توجه به حساسیت دستگاههای حرارتی و انبوه تولیدات و واردات دستگاههای حرارتی و برگزاری همایش هاوشرکت در نمایشگاهها ،اتحادیه در نظر دارد جهت کنترل کیفیت کلیه کالاهای معرفی شده به همایش کلیه را قبل از همایش و نمایش توسط کارشناسان بررسی و بعد از آن به واجدین شرایط مجوز شرکت در نمایشگاه را صادر نماید.ضمناً موقع همایش یا نمایشگاه برای نحوه معرفی کالا توسط تولید کنندگان و غرفه داران نظارت داشته باشد تا از این طریق جلوی واردات کالاهای بی کیفیت و غیر استاندارد گرفته شود تا حق مصرف کننده و شهروندان تضعیف نشود.

ماده 19 : امور اتحادیه توسط هئیت مدیره منتخب و کارمندان آن طبق قانون نظام صنفی اداره می شود و فعالیت اتحادیه در تمام وقت اداری الزامی است با توجه به قانون نظام صنفی هئیت مدیره می تواند در تعیین وقت اداری و تعطیلی آن بنا به موقعیت و ضرورت تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

.

ماده 20 : افرادیکه جهت دریافت پروانه کسب نسبت به تشکیل پرونده و واریز حق عضویت اقدام می نمایند در صورت انصراف 20% مبالغ به عنوان هزینه های اداری و ... کسر و بقیه عودت خواهد شد.

 

ماده 21:مقرر گردید جهت حل مشکلات مربوط به شکایت های صنفی درصورت صلاحدید کمیسیون حل اختلاف و هیئت مدیره نسبت به تعویض پیمانکار مجری اقدام لازم معمول گردد.

ماده 22 : شركت هاي داخلي و وارد كنندگان بايد به نمايندگان خود فاكتور خريد و يا ليست مشخص صادر نمايد كه در آن تمامي هزينه ها و سود در نظر گرفته شده ،وبه تصويب كميسيون تنظيم بازار محل توليد و يا محل دفتر توزيع رسيده باشد.

ماده 23 : هر نماينده فروش موظف است مارك كشور سازنده كالاهاي ارائه شده در واحد خود را دقيقا مطالعه و با آگاهي كامل به خريدار ارائه نمايد معرفي كشور سازنده  غير واقعي جهت جلب مشتري خلاف قانون و تقلب در كسب محسوب شده و پيگرد قانوني دارد.

ماده 24 : وارد كنندگان و توليد كنندگان داخلي  بايد مشخصا ت قطعات نصب شده روي دستگاه ها  مارك و توان  آن و كشور سازنده را بصورت روشن با چاپ كاتالوگ به زبان فارسي  و با عنوان واحد صنفي و يا با مهر و امضاي مدير واحد صنفي به مشتري ارائه نمايد.

ماده 25 : تمامي فروشندگان  و واحد هاي صنفي موظف اند فاكتور خريد دقيق و روشن داشته باشند اگر چنانچه عمده فروش هستند

ماده 26 : تمامي نمايندگان فروش موظف اند جهت پاسخگويي به مسائل فني  افرادي را براي دريافت  كارت مهارت  به اتحاديه معرفي نمايند افراد معرفي شده با تشكيل پرونده در اتحاديه و گذراندن دوره آزمون توسط سازمان فني و حرفه اي و دريافت كارت مهارت فني مجاز به نصب ويا خدمات بعد از فروش مي باشند.اشخاص بدون كارت حتي اگر تجربه وسابقه طولاني نيز داشته باشند مجاز به نصب هيچ دستگاهي نيستند در غير اينصورت پاسخگو ان نماينده و خود آن شخص مي باشند.داشتن صرفا كارت  دوره آزمون شركت  وارد كننده و يا توليد كننده پذيرفته نخواهد شد.و اگر شركتي وارد كننده  ويا توليد كننده خود راسا مركز خدمات فني در مراكزاستان داشته باشند بايد مدير آن مركز و كليه افراد زير مجموعه به اتحاديه مراجعه و كارت مهارت از سازمان فنی و حرفه ای دريافت نمايند. 

ماده 27 :  نماينده فروش موظف است هنگام عقد قرارداد و خريد تعدادي قطعات مورد نياز را  هرچند اندك خريداري و در واحد صنفي خود موجود داشته باشد كه هنگام نياز به تعويض  صريحا در عرض 12 –و نهايتا 24 ساعت قطعات مورد نياز را توسط افراد فني و مجاز تعويض نمايد.نبود قطعه و معطل ماندن مشتري جزء تخلفات صنفي محسوب خواهد شد.